Ponad 99 proc. węgla kamiennego i brunatnego, który jest wykorzystywany przez energetykę, pochodzi z polskich kopalń.
Polskie elektrownie węglowe są najważniejszym odbiorcą surowca wydobywanego w krajowych kopalniach, zapewniając stabilny rynek zbytu dla krajowego górnictwa węgla kamiennego i brunatnego. Zużywają prawie w całości węgiel wydobywany przez polskich górników. Z wyliczeń Ministerstwa Aktywów Państwowych wynika, że nawet ponad 99 proc. węgla kamiennego i brunatnego, który jest wykorzystywany przez energetykę, pochodzi z polskich kopalń.
NABE działająca jako strategiczny podmiot wytwarzający energię elektryczną dla Polski pozostanie kluczowym partnerem polskich kopalń, zapewniając polskiemu górnictwu stabilny rynek zbytu. Przewidywane w kolejnych latach ograniczanie produkcji energii z paliw kopalnych będzie odbywało się w sposób zaplanowany, zgodnie z zasadami sprawiedliwej transformacji. Jednym z jej podstawowych założeń jest dostosowanie tempa wdrażanych zmian zarówno do potrzeb rynku surowców energetycznych i tempa rozwoju OZE, jak i do realnych możliwości wprowadzania zmian na rynku pracy.
Ograniczanie produkcji energii z węgla oraz stopniowe wyłączanie najmniej efektywnych elektrowni będzie uwzględniało tempo restrukturyzacji sektora górnictwa węglowego. Docelowo zostaną wprowadzone również rozwiązania tworzące stabilne miejsca pracy w innych sektorach. Wdrażanie transformacji energetycznej na sprawiedliwych zasadach – również w zakresie bezpieczeństwa społecznego – zapewni zrównoważone warunki do reorganizacji rynku pracy z uwzględnieniem potrzeb społeczności w regionach silnie powiązanych z górnictwem i energetyką konwencjonalną. Elementami transformacji regionalnej będą m.in.: budowa nowych gałęzi przemysłu, zmiana i podnoszenie kwalifikacji pracowników, tworzenie nowych, innowacyjnych przedsiębiorstw lub rozwój już istniejących. Aby transformacja była skuteczna, musi być sprawiedliwa i społecznie akceptowalna.
Kluczowym narzędziem w zapewnieniu sprawiedliwego przebiegu tego procesu jest unijny Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji (MST), w tym Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST). Pochodzące z UE środki zostaną przeznaczone na wsparcie regionów w najwyższym stopniu objętych transformacją, w których konieczne będzie przekwalifikowywanie i aktywna integracja pracowników oraz osób poszukujących pracy.