17.07.2023 | Źródło: cire.pl

Kluczowy krok w stronę NABE. Rząd zaproponował warunki przejęcia aktywów węglowych czterech największych spółek energetycznych

PGE, Enea, Tauron i Energa otrzymały od Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Ministra Aktywów Państwowych, propozycję niewiążącego dokumentu podsumowującego warunki transakcji przejęcia aktywów węglowych celem utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) – poinformowały spółki w komunikatach.

CZYTAJ
15.07.2023 | Źródło: cire.pl

Rząd zajmie się gwarancjami dla NABE w III kwartale

Projekt ustawy o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w trzecim kwartale tego roku – wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.

CZYTAJ
04.03.2022 | Źródło: money.pl

Rząd powołuje NABE. Projekt zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polski

Polski rząd zatwierdził plan przejęcia elektrowni węglowych największych spółek energetycznych przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Zdaniem prezesa zarządu PGE, Wojciecha Dąbrowskiego, objęcie przez NABE aktywów węglowych ułatwi inwestycje w odnawialne źródła energii i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski.

CZYTAJ
24.02.2022 | Źródło: forsal.pl

Skąd pochodzi węgiel dla polskiej energetyki?

Podległe Ministerstwu Aktywów Państwowych (MAP) firmy energetyczne praktycznie w ogóle nie korzystają z węgla, który pochodzi z importu. 99,7% węgla kamiennego i brunatnego, który jest przeznaczony do energetyki, pochodzi z polskich kopalń, podał resort.

CZYTAJ
20.02.2022 | Źródło: gazetaprawna.pl

NABE, czyli droga odejścia od węgla

Węgiel postrzegany jest jako schyłkowe źródło energii, jednak przez najbliższe lata pozostanie podstawą energetycznego bezpieczeństwa Polski. Jak to pogodzić z szybkim rozwojem niskoemisyjnych źródeł? A może da się zjeść ciastko i mieć ciastko?

CZYTAJ
17.02.2022 | Źródło: wnp.pl

Komitet Stały Rady Ministrów zaakceptował program transformacji energetyki i powstanie NABE

Wydzielenie aktywów węglowych ze spółek energetycznych to dobry pomysł, ponieważ jego realizacja pozwoli na przyśpieszenie inwestycji m.in. w odnawialne źródła energii – oceniają giełdowi analitycy. Aktywa węglowe ze spółek energetycznych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego mają zostać przekazane do końca 2022 r. Projekt utworzenia NABE został zatwierdzony w czwartek, 17 lutego, przez Komitet Stały Rady Ministrów.

CZYTAJ